Kategoriler
Kek Tarifleri

En İyi Glutensiz Kek Yapmak İçin 5 İpucu

En İyi Glutensiz Kek Yapmak İçin 5 İpucu !

En iyi glutensiz keki yapmak için, teknik olarak değil, ancak birkaç temel kural ile gerçekten başarıyı sağlayan yolları buldum. İşte bu glutensiz unlu kekleri yıllarca yapıp tadını çıkardıktan sonra aldığım en iyi notlar…

en iyi glutensiz kek yapmak için ipuçları
en iyi glutensiz kek yapmak için ipuçları

1. Tepsinize Pişirme Kağıdı Serin

Tepsiyi pişirme kağıdı ile kaplamak, keklerinizin tepsiden kolayca çıkmasını sağlar. Keklerinizin düzgün bir şekilde kesilmesi ve tavaya yapışmaması için mümkün olduğunda kullanmanızı tavsiye ederim.

glütensiz kek nasıl yapılır
glütensiz kek nasıl yapılır

2. Yumurtalar + Şeker Yeterince Çırpın

Bu adımı gerçekten acele etmek veya atlamak istemezsiniz çünkü bu, o nefis çıtır çıtır tepeye ulaşmanıza yardımcı olacak ve glutensiz keklerinize biraz daha yapı kazandıracaktır. Yeterince çırptığınızda,  karışım büyük topaklı kümeler yerine “şeritler” halinde oldukça eşit bir şekilde akmalıdır. Ayrıca karışımı temiz parmaklar arasında ovaladığınızda şekeri kum gibi hissetmemelisiniz. Henüz şeker erimediyse, çırpmaya devam edin! 2-3 dakika ya da karışımın rengi *biraz* daha açık olana, düzgün bir çizgide akan ve parmaklarınız arasında ovuşturulduğunda kumlu bir his vermeyene kadar çırpmalısınız.

3. Unu Eleyin

Kekinizi badem unu, Dr. Gluten Glutensiz Kek UnuHindistan cevizi unu  veya glütensiz xplus un karışımı  ilr yapabilirsiniz. Unu kullanmadan önce elemek kekenizin daha iyi kabarmasını ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Glutensiz un karışımı kullanırken ise tereyağ veya sıvı yağ miktarını arttırmalısınız. Bu şekilde kekiniz çok kuru olmayacaktır.

en iyi glutensiz kek yapmak için 5 ipuçu
en iyi glutensiz kek yapmak için 5 ipuçu

4. Fazla Pişirmeyin

Çok kızarmış kekler yerine  benim numaram, her zaman kekin merkezi hafif kızardığında tepsiyi dışarı çekmektir. Soğudukça kendine gelecek ve çok gevrek veya kuru olmayacaklar.

glutensiz kek nasıl yapılır 22
glutensiz kek nasıl yapılır 22

5. Kesmeden Önce Soğumasını bekleyin

İnanın bana, sıcak, yapışkan glutensiz kekler kesmenin ne kadar çekici olduğunu biliyorum, ama soğuyana kadar bekleyebilirseniz daha iyi kesilecek ve yemek için daha hazır olacaklar. Buzdolabında soğutursanız aslında en düzgün kesimi elde edersiniz, ancak tezgahta tamamen soğumalarını beklemek de size çok yardımcı olacaktır.